Gibson LED Fan D'Lier (30-FD-345-89)
SKU:
51|30-FD-345-89
Product Overview
LED Fan D'Lier by Savoy House from the Gibson collection in Matte Black finish
The ultra-cool Savoy House Gibson 6-light Fan D'Lier brings a touch of midcentury modern pop to any room with its globes of opal glass and its Matte Black finish. Integrated, dimmable LED light brings bright and useful light while the DC motor brings efficiency. A handheld remote control is included for extra convenience. Gibson is 30" in width and 10.5" in height. Comes with a 4" downrod and an 18" downrod. Fan D'Liers are a Savoy House exclusive that combines the best of ceiling fans with the best of chandeliers in one fabulously fashionable fixture. These custom designs are inspired by high-end designer styles and take top trends to a whole new level.
Product Details
collection
Gibson
Yes
number_of_bulbs
6
max_wattage
6.00W
bulb_type
light_output
462.00lm
voltage
120.00V
fan_airflow
1374CFM
fan_electricity_use
20W
airflow_efficiency
66.7CFM/W
blade_finish
Black
blade_span
14"
fan_control
Remote
fan_downrod
12", 18", 24", 36", 48", 60", 72"
material
Metal, Glass, ABS
manufacturer_finish
Matte Black
manufacturer_glass
Opal
wire
80"
rod
1 x 4" & 1 x 18"
canopy
2.22"x7.5"x7.5"
Finish
Black
Shade
Opal
width_range
25" - 30"
height_range
7" - 12"
light_output_range
600lm & less (40W equiv.)