Gibson LED Fan D'Lier (30-FD-345-322)
savoy house
(No reviews yet) Write a Review
SKU:
51|30-FD-345-322
UPC:
Width:
30.00 (in)
Height:
10.50 (in)
Depth:
Adding to cart… The item has been added
Add to Wish List
Product Overview
LED Fan D'Lier by Savoy House from the Gibson collection in Warm Brass finish
The ultra-cool Savoy House Gibson 6-light Fan D'Lier brings a touch of midcentury modern pop to any room with its globes of opal glass and its Warm Brass finish. Integrated, dimmable LED light brings bright and useful light while the DC motor brings efficiency. A handheld remote control is included for extra convenience. Gibson is 30" in width and 10.5" in height. Comes with a 4" downrod and an 18" downrod. Fan D'Liers are a Savoy House exclusive that combines the best of ceiling fans with the best of chandeliers in one fabulously fashionable fixture. These custom designs are inspired by high-end designer styles and take top trends to a whole new level.
Product Details
collection
Gibson
rooms
Bedroom, Closet, Dining Room, Kitchen, Office
bulbs_included
Yes
number_of_bulbs
6
max_wattage
6.00W
bulb_type
LED
bulb_base
Integrated
light_source
LED
light_output
462.00lm
color_temperature
3000K
cri
90
dimmable
Yes
voltage
120.00V
fan_airflow
1374CFM
fan_electricity_use
20W
airflow_efficiency
66.7CFM/W
blade_pitch
15°
blade_finish
Gold
blade_span
14"
fan_control
Remote
fan_downrod
12", 18", 24", 36", 48", 60", 72"
light_kit
Included
fan_speeds
6
motor_size
DC 70 x 43
reverse_air
material
Metal, Glass, ABS
safety_listing
ETL/CETL
safety_rating
Dry
manufacturer_finish
Warm Brass
manufacturer_glass
Opal
wire
80"
rod
1 x 4" & 1 x 18"
canopy
2.22"x7.5"x7.5"
Type
Fandeliers
Finish
Brass
Style
Contemporary Modern
Shade
Opal
meta_keywords
status
A
width_range
25" - 30"
height_range
7" - 12"
price_range
cfm_range
light_output_range
600lm & less (40W equiv.)