Oslo LED Fan D'Lier (30-FD-126-322)
savoy house
(No reviews yet) Write a Review
SKU:
51|30-FD-126-322
Product Overview
LED Fan D'Lier by Savoy House from the Oslo collection in Warm Brass finish
The Savoy House Oslo Fan D'Lier makes a beautiful visual statement in any room. In addition to serving as a fashion-forward chandelier with a white fabric shade and a sculptural outer frame in a warm brass finish, Oslo is equipped with a functional ceiling fan cleverly concealed within its 12.9" high x 26" wide frame. Illumination is provided by four standard size bulbs.
Product Details
collection
Oslo
rooms
Bedroom, Closet, Dining Room, Kitchen, Office
bulbs_included
Yes
number_of_bulbs
4
max_wattage
6.00W
bulb_type
A19
bulb_base
E26
light_source
LED
light_output
450.00lm
color_temperature
3000K
cri
90
dimmable
Yes
voltage
120.00V
fan_airflow
1222CFM
fan_electricity_use
29W
airflow_efficiency
42.14CFM/W
blade_pitch
16°
blade_finish
Gold
blade_span
12"
fan_control
Remote
fan_downrod
12", 18", 24", 36", 48", 60", 72"
light_kit
Included
fan_speeds
3
motor_size
AC 104 x 144
reverse_air
material
Metal, Linen, ABS
safety_listing
ETL/CETL
safety_rating
Dry
manufacturer_finish
Warm Brass
manufacturer_glass
White
wire
80"
rod
1 x 8" & 1 x 18"
canopy
2"x7.25"x7.25"
Type
Fandeliers
Finish
Brass
Style
Transitional
Shade
White
meta_keywords
Savoy House,30-FD-126-322,LED Fan D'Lier,Oslo,Warm Brass,Ceiling Fan: Fan D'Lier,Fans,Transitional
status
A
led
width_range
25" - 30"
height_range
13" - 18"
price_range
cfm_range
light_output_range
600lm & less (40W equiv.)