Oslo LED Fan D'Lier (30-FD-126-SN)
SKU:
51|30-FD-126-SN
UPC:
Width:
26.00 (in)
Height:
12.90 (in)
Depth:
Adding to cart… The item has been added
Add to Wish List
Product Overview
LED Fan D'Lier by Savoy House from the Oslo collection in Satin Nickel finish
The Savoy House Oslo Fan D'Lier makes a beautiful visual statement in any room. In addition to serving as a fashion-forward chandelier with a white fabric shade and a sculptural outer frame in a satin nickel finish, Oslo is equipped with a functional ceiling fan cleverly concealed within its 12.9" high x 26" wide frame. Illumination is provided by four standard size bulbs.
max_wattage
6.00W
voltage
120.00V
fan_electricity_use
29W
blade_finish
Silver
blade_span
12"
fan_downrod
12", 18", 24", 36", 48", 60", 72"
manufacturer_finish
Satin Nickel
wire
80"
rod
1 x 8" & 1 x 18"
canopy
2"x7.25"x7.25"
Finish
Pewter, Nickel, Silver
meta_keywords
Savoy House,30-FD-126-SN,LED Fan D'Lier,Oslo,Satin Nickel,Ceiling Fan: Fan D'Lier,Fans,Transitional
width_range
25" - 30"
height_range
13" - 18"
light_output_range
600lm & less (40W equiv.)