Oslo LED Fan D'Lier (30-FD-126-89)
SKU:
51|30-FD-126-89
Product Overview
LED Fan D'Lier by Savoy House from the Oslo collection in Matte Black finish
The Savoy House Oslo Fan D'Lier makes a beautiful visual statement in any room. In addition to serving as a fashion-forward chandelier with a white fabric shade and a sculptural outer frame in a matte black finish, Oslo is equipped with a functional ceiling fan cleverly concealed within its 12.9" high x 26" wide frame. Illumination is provided by four standard size bulbs.
max_wattage
6.00W
voltage
120.00V
fan_electricity_use
29W
blade_finish
Black
blade_span
12"
fan_downrod
12", 18", 24", 36", 48", 60", 72"
manufacturer_finish
Matte Black
wire
80"
rod
1 x 8" & 1 x 18"
canopy
2"x7.25"x7.25"
Finish
Black
meta_keywords
Savoy House,30-FD-126-89,LED Fan D'Lier,Oslo,Matte Black,Ceiling Fan: Fan D'Lier,Fans,Transitional
width_range
25" - 30"
height_range
13" - 18"
light_output_range
600lm & less (40W equiv.)