Castra LED Fan D'Lier (30-FD-435-89)
SKU:
51|30-FD-435-89
UPC:
Out of stock
Add to Wish List
Product Overview
LED Fan D'Lier by Savoy House from the Castra collection in Matte Black finish
Elevate any room with the refined drama of the Savoy House Castra Fan D'Lier, where modern minimalism meets the glow of realistic faux alabaster. Disk-shaped accents with detailed veining surround an open, airy frame finished in timeless Matte Black. Integrated LED illumination shines beautifully while the efficient DC motor delivers quiet comfort. A handheld remote, plus 4" and 18" downrods, are included. Castra stands 29" tall and 30" wide. Fan D'Liers are a Savoy House exclusive that reimagines cooling and lighting in one fashionable form.
Product Details
collection
Castra
max_wattage
4.50W
light_output
2700.00lm
Yes
rated_average_life
15000
voltage
120.00V
fan_airflow
1085CFM
fan_electricity_use
22W
airflow_efficiency
47.4CFM/W
blade_finish
Black
blade_span
18"
material
Metal, Resin
manufacturer_finish
Matte Black
rod
1 x 4" & 1 x 18"
canopy
2.25"x7.25"x7.25"
delivered_lumens
655.00lm
light_output_range
2100lm & more (150W equiv.)
color_temperature_range
2700K-3000K (Warm White)
web_enabled
1
Finish
Black
Shade
White
Mount
Stem
width_range
25" - 30"
height_range
25" - 30"