Castra LED Fan D'Lier (30-FD-435-322)
SKU:
51|30-FD-435-322
UPC:
Out of stock
Add to Wish List
Product Overview
LED Fan D'Lier by Savoy House from the Castra collection in Warm Brass finish
Add a luxe, jewelry-inspired statement to your home with the Savoy House Castra Fan D'Lier. Glowing realistic faux alabaster disks bring soft texture and dimension, balanced by an open frame finished in glowing Warm Brass. The integrated LED ensures bright, even lighting and the DC motor enhances efficiency. A handheld remote and 4" and 18" downrods are included. Castra is 29" in height and 30" in width. As part of the Savoy House Fan D'Lier collection, it unites the artistry of a chandelier with the refreshing comfort of a ceiling fan to create an inspired combination of texture, style, and function.
Product Details
collection
Castra
max_wattage
4.50W
light_output
2700.00lm
Yes
rated_average_life
15000
voltage
120.00V
fan_airflow
1085CFM
fan_electricity_use
22W
airflow_efficiency
47.4CFM/W
blade_finish
Gold
blade_span
18"
material
Metal, Resin
manufacturer_finish
Warm Brass
rod
1 x 4" & 1 x 18"
canopy
2.25"x7.25"x7.25"
delivered_lumens
655.00lm
light_output_range
2100lm & more (150W equiv.)
color_temperature_range
2700K-3000K (Warm White)
web_enabled
1
Finish
Gold, Champ, Gld Leaf
Shade
White
Mount
Stem
width_range
25" - 30"
height_range
25" - 30"