Vesta LED Fan D'Lier (23-FD-645-322)
SKU:
51|23-FD-645-322
Product Overview
LED Fan D'Lier by Savoy House from the Vesta collection in Warm Brass finish
Cool and cutting-edge, the Savoy House Vesta Fan D'Lier reinvents the chandelier and the ceiling fan in one fabulously fashionable fixture. Bands of integrated LED light surround the fan, which is finished in Warm Brass. Vesta uses an efficient DC motor and has a handheld remote control for extra convenience. It is 23" in width and 9" in height. Comes with a 4" downrod and an 18" downrod. Fan D'Liers are a Savoy House exclusive. These custom designs are inspired by high-end designer styles and take top trends to a whole new level.
Product Details
collection
Vesta
number_of_bulbs
1
max_wattage
36.00W
bulb_base
Integrated
light_output
1451.00lm
voltage
120.00V
fan_electricity_use
20W
blade_finish
Gold
blade_span
14"
fan_downrod
12", 18", 24", 36", 48", 60", 72"
material
Metal, Glass, ABS
manufacturer_finish
Warm Brass
manufacturer_glass
Clear Acrylic
wire
80"
rod
1 x 4" & 1 x 18"
canopy
2.22"x7.5"x7.5"
Finish
Brass
Style
Transitional
meta_keywords
Savoy House,23-FD-645-322,LED Fan D'Lier,Vesta,Warm Brass,Ceiling Fan: Fan D'Lier,Fans,Transitional
width_range
19" - 24"
height_range
7" - 12"
light_output_range
1350lm-2100lm (100W equiv.)