Mansell LED Fan D'Lier (26-FD-775-322)
savoy house
(No reviews yet) Write a Review
SKU:
51|26-FD-775-322
UPC:
Out of stock
Available on: 5/30/2026
Add to Wish List
Product Overview
LED Fan D'Lier by Savoy House from the Mansell collection in Warm Brass finish
Bring crisply elegant transitional style to your home with the unique Savoy House Mansell 4-Light Fan D'Lier! It flaunts a white fabric shade held in place on jewelry-like prongs that are finished in Warm Brass. Get bright and welcoming illumination from the included LED E26-base bulbs, too. Mansell is 10" in height and 26" in width. It comes with a 4" downrod and an 18" downrod. For extra convenience, a handheld remote control is included. A Savoy House exclusive, Fan D'Liers combine the best of ceiling fans with the best of chandeliers in one fabulously fashionable fixture. Inspired by high-end designer styles, these custom designs take top trends to a whole new level.
Product Details
collection
Mansell
rooms
Bedroom, Closet, Dining Room, Kitchen, Office
bulbs_included
Yes
number_of_bulbs
4
max_wattage
6.00W
bulb_type
E26
bulb_base
E26
light_source
LED
light_output
600.00lm
color_temperature
3000K
cri
90
dimmable
Yes
voltage
120.00V
fan_airflow
1374CFM
fan_electricity_use
20W
airflow_efficiency
66.7CFM/W
blade_pitch
15°
blade_finish
Black
blade_span
14"
fan_control
Remote
fan_downrod
12", 18", 24", 36", 48", 60", 72"
light_kit
Included
fan_speeds
6
motor_size
DC 70 x 43
reverse_air
material
Metal, Fabric, ABS
safety_listing
ETL/CETL
safety_rating
Dry
manufacturer_finish
Warm Brass
manufacturer_glass
White
rod
1 x 4" & 1 x 18"
canopy
2.24"x7.48"x7.48"
delivered_lumens
420.00lm
Type
Fandeliers
Finish
Brass
Style
Contemporary Modern
meta_keywords
status
A
led
width_range
25" - 30"
height_range
7" - 12"
price_range
cfm_range
light_output_range
600lm & less (40W equiv.)