Janus LED Fan D'Lier (23-FD-245-322)
savoy house
(No reviews yet) Write a Review
SKU:
51|23-FD-245-322
Product Overview
LED Fan D'Lier by Savoy House from the Janus collection in Warm Brass finish
Lovers of glamorous style will adore this Savoy House Janus 6-light Fan D'Lier. The lights sparkle from behind slim, sleek pieces of faceted clear crystal that pop nicely against the Warm Brass finish. Janus uses an efficient DC motor, includes six standard size dimmable LED bulbs of 6 watts per bulb and has a handheld remote control for extra convenience. It is 23" in width and 10.3" in height. Comes with a 4" downrod and an 18" downrod. Fan D'Liers are a Savoy House exclusive that combines the best of ceiling fans with the best of chandeliers in one fabulously fashionable fixture. These custom designs are inspired by high-end designer styles and take top trends to a whole new level.
Product Details
collection
Janus
rooms
Bedroom, Closet, Dining Room, Kitchen, Office
bulbs_included
Yes
number_of_bulbs
6
max_wattage
6.00W
bulb_type
E26
bulb_base
E26
light_source
LED
light_output
550.00lm
color_temperature
3000K
cri
90
dimmable
Yes
voltage
120.00V
fan_airflow
1374CFM
fan_electricity_use
20W
airflow_efficiency
66.7CFM/W
blade_pitch
15°
blade_finish
Gold
blade_span
14"
fan_control
Remote
fan_downrod
12", 18", 24", 36", 48", 60", 72"
light_kit
Included
fan_speeds
6
motor_size
DC 70 x 43
reverse_air
material
Metal, Crystal, ABS
crystal
Clear
safety_listing
ETL/CETL
safety_rating
Dry
manufacturer_finish
Warm Brass
wire
80"
rod
1 x 4" & 1 x 18"
canopy
2.22"x7.5"x7.5"
Type
Fandeliers
Finish
Brass
Style
Contemporary Modern
meta_keywords
status
A
led
width_range
19" - 24"
height_range
7" - 12"
price_range
cfm_range
light_output_range
600lm & less (40W equiv.)