Lynx LED Fan D'Lier (24-FD-955-322)
SKU:
51|24-FD-955-322
Product Overview
LED Fan D'Lier by Savoy House from the Lynx collection in Warm Brass finish
The Savoy House Lynx Fan D'Lier brings a cool and contemporary look to your home. Its open rings articulate and hold integrated LED light sources, can be rotated to customize the look and are finished in Warm Brass. Lynx uses an efficient DC motor and has a handheld remote for extra convenience. It is 24" in width and 14.7" in height. Comes with a 4" downrod and an 18" downrod. Fan D'Liers are a Savoy House exclusive that combines the best of ceiling fans with the best of chandeliers in one fabulously fashionable fixture. These custom designs are inspired by high-end designer styles and take top trends to a whole new level.
Product Details
collection
Lynx
max_wattage
36.00W
light_output
888.00lm
voltage
120.00V
fan_electricity_use
20W
blade_finish
Gold
blade_span
14"
fan_downrod
12", 18", 24", 36", 48", 60", 72"
manufacturer_finish
Warm Brass
wire
80"
rod
1 x 4" & 1 x 18"
canopy
2.22"x7.5"x7.5"
Finish
Brass
Style
Contemporary Modern
width_range
19" - 24"
height_range
13" - 18"
light_output_range
600lm-950lm (60W equiv.)