Hydra LED Fan D'Lier (24-FD-945-322)
savoy house
(No reviews yet) Write a Review
SKU:
51|24-FD-945-322
Product Overview
LED Fan D'Lier by Savoy House from the Hydra collection in Warm Brass finish
Add a hint of magic to your home with the Savoy House Hydra Fan D'Lier, which blends the chandelier and the ceiling fan into one fabulously fashionable fixture. Its swirling bands of integrated LED light encircle the fan, which is finished in Warm Brass. Hydra uses an efficient DC motor and has a handheld remote control for extra convenience. It is 24" in width and 14" in height. Comes with a 4" downrod and an 18" downrod. Fan D'Liers are a Savoy House exclusive. These custom designs are inspired by high-end designer styles and take top trends to a whole new level.
Product Details
collection
Hydra
rooms
Bedroom, Closet, Dining Room, Kitchen, Office
bulbs_included
Yes
number_of_bulbs
1
max_wattage
36.00W
bulb_type
LED
bulb_base
Integrated
light_source
LED
light_output
1346.00lm
color_temperature
3000K
cri
90
dimmable
Yes
voltage
120.00V
fan_airflow
1374CFM
fan_electricity_use
20W
airflow_efficiency
66.7CFM/W
blade_pitch
15°
blade_finish
Gold
blade_span
14"
fan_control
Remote
fan_downrod
12", 18", 24", 36", 48", 60", 72"
light_kit
Included
fan_speeds
6
motor_size
DC 70 x 43
reverse_air
material
Metal, ABS
safety_listing
ETL/CETL
safety_rating
Dry
manufacturer_finish
Warm Brass
wire
80"
rod
1 x 4" & 1 x 18"
canopy
2.22"x7.5"x7.5"
Type
Fandeliers
Finish
Brass
Style
Contemporary Modern
meta_keywords
status
A
width_range
19" - 24"
height_range
7" - 12"
price_range
cfm_range
light_output_range
950lm-1350lm (75W equiv.)