Hydra LED Fan D'Lier (24-FD-945-89)
SKU:
51|24-FD-945-89
Product Overview
LED Fan D'Lier by Savoy House from the Hydra collection in Matte Black finish
Add a hint of magic to your home with the Savoy House Hydra Fan D'Lier, which blends the chandelier and the ceiling fan into one fabulously fashionable fixture. Its swirling bands of integrated LED light encircle the fan, which is finished in Matte Black. Hydra uses an efficient DC motor and has a handheld remote control for extra convenience. It is 24" in width and 14" in height. Comes with a 4" downrod and an 18" downrod. Fan D'Liers are a Savoy House exclusive. These custom designs are inspired by high-end designer styles and take top trends to a whole new level.
Product Details
collection
Hydra
number_of_bulbs
1
max_wattage
36.00W
light_output
1346.00lm
voltage
120.00V
fan_electricity_use
20W
blade_finish
Black
blade_span
14"
fan_downrod
12", 18", 24", 36", 48", 60", 72"
manufacturer_finish
Matte Black
wire
80"
rod
1 x 4" & 1 x 18"
canopy
2.22"x7.5"x7.5"
Finish
Black
Style
Contemporary Modern
width_range
19" - 24"
height_range
7" - 12"
light_output_range
950lm-1350lm (75W equiv.)