Dorado LED Fan D'Lier (24-FD-745-89)
SKU:
51|24-FD-745-89
Product Overview
LED Fan D'Lier by Savoy House from the Dorado collection in Matte Black finish
Cool and cutting-edge, the Savoy House Dorado Fan D'Lier reinvents the chandelier and the ceiling fan in one fabulously fashionable fixture. Bands of integrated LED light encircle the fan, which is finished in Matte Black. Dorado uses an efficient DC motor and has a handheld remote control for extra convenience. It is 25" in width and 12" in height. Comes with a 4" downrod and an 18" downrod. Fan D'Liers are a Savoy House exclusive. These custom designs are inspired by high-end designer styles and take top trends to a whole new level.
max_wattage
36.00W
voltage
120.00V
fan_electricity_use
20W
blade_finish
Black
blade_span
14"
fan_downrod
12", 18", 24", 36", 48", 60", 72"
manufacturer_finish
Matte Black
wire
80"
rod
1 x 4" & 1 x 18"
canopy
2.22"x7.5"x7.5"
Finish
Black
Style
Contemporary Modern
Shade
Frosted
width_range
25" - 30"
height_range
7" - 12"
light_output_range
2100lm & more (150W equiv.)