Dorado LED Fan D'Lier (24-FD-745-11)
savoy house
(No reviews yet) Write a Review
SKU:
51|24-FD-745-11
Product Overview
LED Fan D'Lier by Savoy House from the Dorado collection in Polished Chrome finish
Cool and cutting-edge, the Savoy House Dorado Fan D'Lier reinvents the chandelier and the ceiling fan in one fabulously fashionable fixture. Bands of integrated LED light encircle the fan, which is finished in Polished Chrome. Dorado uses an efficient DC motor and has a handheld remote control for extra convenience. It is 25" in width and 12" in height. Comes with a 4" downrod and an 18" downrod. Fan D'Liers are a Savoy House exclusive. These custom designs are inspired by high-end designer styles and take top trends to a whole new level.
Product Details
collection
Dorado
rooms
Bedroom, Closet, Dining Room, Kitchen, Office
bulbs_included
Yes
number_of_bulbs
1
max_wattage
36.00W
bulb_type
LED
bulb_base
Integrated
light_source
LED
light_output
2420.00lm
color_temperature
3000K
cri
90
dimmable
Yes
voltage
120.00V
fan_airflow
1374CFM
fan_electricity_use
20W
airflow_efficiency
66.7CFM/W
blade_pitch
15°
blade_finish
Silver
blade_span
14"
fan_control
Remote
fan_downrod
12", 18", 24", 36", 48", 60", 72"
light_kit
Included
fan_speeds
6
motor_size
DC 70 x 43
reverse_air
material
Metal, Acrylic, ABS
safety_listing
ETL/CETL
safety_rating
Dry
manufacturer_finish
Polished Chrome
manufacturer_glass
Frosted Acrylic
wire
80"
rod
1 x 4" & 1 x 18"
canopy
2.22"x7.5"x7.5"
Type
Fandeliers
Finish
Chrome
Style
Contemporary Modern
meta_keywords
status
A
width_range
25" - 30"
height_range
7" - 12"
price_range
cfm_range
light_output_range
2100lm & more (150W equiv.)