Corona LED Fan D'Lier (24-FD-555-89)
SKU:
51|24-FD-555-89
Product Overview
LED Fan D'Lier by Savoy House from the Corona collection in Matte Black finish
The Corona Fan D'Lier from Savoy House crowns your room with style. Just like the jewels of a crown, Corona is adorned with intricate, faceted pieces of clear acrylic that sparkle and shine when illuminated by the integrated LED light. The Matte Black finish makes this a very sleek and chic look. Corona uses an efficient DC motor and has a handheld remote for extra convenience. It is 23.5" in width and 9.6" in height. Comes with a 4" downrod and an 18" downrod. Fan D'Liers are a Savoy House exclusive that combines the best of ceiling fans with the best of chandeliers in one fabulously fashionable fixture. These custom designs are inspired by high-end designer styles and take top trends to a whole new level.
Product Details
collection
Corona
number_of_bulbs
1
max_wattage
36.00W
bulb_type
LED
bulb_base
Integrated
light_output
2510.00lm
voltage
120.00V
fan_airflow
1374CFM
fan_electricity_use
20W
airflow_efficiency
66.7CFM/W
blade_finish
Black
blade_span
14"
fan_downrod
12", 18", 24", 36", 48", 60", 72"
fan_speeds
6
motor_size
DC 70 x 43
reverse_air
material
Metal, Acrylic, ABS
safety_rating
Dry
manufacturer_finish
Matte Black
manufacturer_glass
Clear Acrylic
wire
80"
rod
1 x 4" & 1 x 18"
canopy
2.22"x7.5"x7.5"
Finish
Black
width_range
19" - 24"
height_range
7" - 12"
light_output_range
2100lm & more (150W equiv.)