Lyria LED Fan D'Lier (24-FD-845-89)
SKU:
51|24-FD-845-89
Product Overview
LED Fan D'Lier by Savoy House from the Lyria collection in Matte Black finish
Create a unique glow and a more comfortable space with the Savoy House Lyria Fan D'Lier! A halo of clear seeded acrylic is illuminated by integrated LED and framed by a structure finished in super-chic Matte Black. Lyria uses an efficient DC motor and has a handheld remote control for extra convenience. It is 24" in width and 8.6" in height. Comes with a 4" downrod and an 18" downrod. Fan D'Liers are a Savoy House exclusive. These custom designs are inspired by high-end designer styles and take top trends to a whole new level.
Product Details
collection
Lyria
number_of_bulbs
1
max_wattage
36.00W
bulb_type
LED
bulb_base
Integrated
light_output
1735.00lm
voltage
120.00V
fan_airflow
1374CFM
fan_electricity_use
20W
airflow_efficiency
66.7CFM/W
blade_finish
Black
blade_span
14"
fan_downrod
12", 18", 24", 36", 48", 60", 72"
fan_speeds
6
motor_size
DC 70 x 43
reverse_air
material
Metal, Acrylic, ABS
safety_rating
Dry
manufacturer_finish
Matte Black
manufacturer_glass
Clear Seeded Acrylic
wire
80"
rod
1 x 4" & 1 x 18"
canopy
2.22"x7.5"x7.5"
Finish
Black
Style
Contemporary Modern
Shade
Clear Seedy
width_range
19" - 24"
height_range
7" - 12"
light_output_range
1350lm-2100lm (100W equiv.)