Janus LED Fan D'Lier (23-FD-245-89)
SKU:
51|23-FD-245-89
UPC:
Width:
23.00 (in)
Height:
10.30 (in)
Depth:
Adding to cart… The item has been added
Add to Wish List
Product Overview
LED Fan D'Lier by Savoy House from the Janus collection in Matte Black finish
Lovers of glamorous style will adore this Savoy House Janus 6-light Fan D'Lier. The lights sparkle from behind slim, sleek pieces of faceted clear crystal that pop nicely against the Matte Black finish. Janus uses an efficient DC motor, includes six standard size dimmable LED bulbs of 6 watts per bulb and has a handheld remote control for extra convenience. It is 23" in width and 10.3" in height. Comes with a 4" downrod and an 18" downrod. Fan D'Liers are a Savoy House exclusive that combines the best of ceiling fans with the best of chandeliers in one fabulously fashionable fixture. These custom designs are inspired by high-end designer styles and take top trends to a whole new level.
Product Details
collection
Janus
max_wattage
6.00W
bulb_type
E26
bulb_base
E26
light_output
550.00lm
voltage
120.00V
fan_electricity_use
20W
blade_finish
Black
blade_span
14"
fan_downrod
12", 18", 24", 36", 48", 60", 72"
material
Metal, Crystal, ABS
crystal
Clear
manufacturer_finish
Matte Black
wire
80"
rod
1 x 4" & 1 x 18"
canopy
2.22"x7.5"x7.5"
Finish
Black
Style
Contemporary Modern
width_range
19" - 24"
height_range
7" - 12"
light_output_range
600lm & less (40W equiv.)