Astoria LED Fan D'Lier (25-FD-1650-89)
savoy house
(No reviews yet) Write a Review
SKU:
51|25-FD-1650-89
Product Overview
LED Fan D'Lier by Savoy House from the Astoria collection in Matte Black finish
Bring in a tropical breeze with the Savoy House Astoria Fan D'Lier! With its natural cane shade and matte black finish, it's excellent for adding casual vibes to the home. Let the organic look of Astoria transport you to lush surroundings. Astoria is 11.5" in height and 25" in width. It uses four standard size bulbs of up to 8 watts per bulb. For indoor use only. Comes with 80" of cord.
Product Details
collection
Astoria
rooms
Bedroom, Closet, Dining Room, Kitchen, Office
bulbs_included
Yes
number_of_bulbs
4
max_wattage
8.00W
bulb_type
E26
bulb_base
E26
light_source
LED
light_output
870.00lm
color_temperature
3000K
cri
90
dimmable
Yes
voltage
120.00V
fan_airflow
1346CFM
fan_electricity_use
33W
airflow_efficiency
40.79CFM/W
blade_pitch
15°
blade_finish
Black
blade_span
14"
fan_control
Remote
fan_downrod
12", 18", 24", 36", 48", 60", 72"
light_kit
Included
fan_speeds
3
motor_size
AC 104 x 144
reverse_air
material
Metal, Cane, ABS
safety_listing
ETL/CETL
safety_rating
Dry
manufacturer_finish
Matte Black
manufacturer_glass
Natural Cane
wire
80"
rod
1 x 4" & 1 x 18"
canopy
2"x7.25"x7.25"
Type
Fandeliers
Finish
Black
Style
Transitional
Shade
Woven/Natural
Mount
Stem
meta_keywords
status
A
led
width_range
25" - 30"
height_range
7" - 12"
price_range
cfm_range
light_output_range
600lm-950lm (60W equiv.)