Snowden LED Fan D'Lier (24-FD-2008-89)
SKU:
51|24-FD-2008-89
Product Overview
LED Fan D'Lier by Savoy House from the Snowden collection in Matte Black finish
Get an unbelievably cool lighting look with the Savoy House Snowden 5-light Fan D'Lier. Its structure features an intricate curving design that perfectly accentuates the glacier glass shade within. Finished in Matte Black. Snowden is 11" in height and 24" in width. It uses five candelabra size bulbs of up to 60 watts per bulb. LED bulbs are included.
Product Details
collection
Snowden
number_of_bulbs
5
max_wattage
6.00W
bulb_base
E12
light_output
500.00lm
voltage
120.00V
fan_airflow
1330CFM
fan_electricity_use
28W
airflow_efficiency
47.5CFM/W
blade_finish
Black
blade_span
14"
fan_downrod
12", 18", 24", 36", 48", 60", 72"
fan_speeds
3
motor_size
AC 104 x 144
reverse_air
material
Metal, Glass
safety_rating
Damp
manufacturer_finish
Matte Black
manufacturer_glass
Glacier
wire
80"
rod
1 x 4" & 1 x 18"
canopy
2"x7.28"x7.28"
delivered_lumens
171.00lm
spec_sheet
Finish
Black
Style
Contemporary Modern
Shade
Clear Textured
width_range
19" - 24"
height_range
7" - 12"
light_output_range
600lm & less (40W equiv.)