Snowden LED Fan D'Lier (24-FD-2008-171)
savoy house
(No reviews yet) Write a Review
SKU:
51|24-FD-2008-171
UPC:
Out of stock
Add to Wish List
Product Overview
LED Fan D'Lier by Savoy House from the Snowden collection in Burnished Brass finish
Get an unbelievably cool lighting look with the Savoy House Snowden 5-light Fan D'Lier. Its structure features an intricate curving design that perfectly accentuates the glacier glass shade within. Finished in Burnished Brass. Snowden is 11" in height and 24" in width. It uses five candelabra size bulbs of up to 60 watts per bulb. LED bulbs are included.
Product Details
collection
Snowden
rooms
Bedroom, Closet, Dining Room, Kitchen, Office
bulbs_included
Yes
number_of_bulbs
5
max_wattage
6.00W
bulb_base
E12
light_source
LED
light_output
500.00lm
color_temperature
3000K
cri
90
dimmable
Yes
voltage
120.00V
fan_airflow
1330CFM
fan_electricity_use
28W
airflow_efficiency
47.5CFM/W
blade_pitch
15°
blade_finish
Gold
blade_span
14"
fan_control
Remote
fan_downrod
12", 18", 24", 36", 48", 60", 72"
light_kit
Included
fan_speeds
3
motor_size
AC 104 x 144
reverse_air
material
Metal, Glass
safety_listing
ETL/CETL
safety_rating
Damp
manufacturer_finish
Burnished Brass
manufacturer_glass
Glacier
wire
80"
rod
1 x 4" & 1 x 18"
canopy
2"x7.28"x7.28"
delivered_lumens
171.00lm
spec_sheet
Type
Fandeliers
Finish
Brass
Style
Contemporary Modern
Shade
Clear Textured
meta_keywords
status
A
led
width_range
19" - 24"
height_range
7" - 12"
price_range
cfm_range
light_output_range
600lm & less (40W equiv.)