Gideon LED Fan D'Lier (28-FD-690-322)
SKU:
51|28-FD-690-322
Product Overview
LED Fan D'Lier by Savoy House from the Gideon collection in Warm Brass finish
It is often said that lighting is the jewelry of the home and the Savoy House Gideon 4-light Fan D'Lier is an excellent example of this saying. Pieces of natural capiz shell are arranged into a boldly geometric frame with a warm brass finish. When the light is off, the unique swirls and patterns on the shell will mesmerize. When the light is on, the shell will create a beautifully soft glow. Gideon is 10.2" in height and 28" in width. Four 6-watt standard size LED bulbs are included. Fan D'Liers are a Savoy House exclusive that combines the best of ceiling fans with the best of chandeliers in one fabulously fashionable fixture. These custom designs are inspired by high-end designer styles and take top trends to a whole new level.
Product Details
collection
Gideon
Yes
number_of_bulbs
4
max_wattage
6.00W
bulb_type
E26
bulb_base
E26
light_output
600.00lm
voltage
120.00V
fan_airflow
1390CFM
fan_electricity_use
38W
airflow_efficiency
36.58CFM/W
blade_pitch
15°
blade_finish
Gold
blade_span
14"
fan_control
Remote
fan_downrod
12", 18", 24", 36", 48", 60", 72"
light_kit
Integrated
fan_speeds
3
motor_size
AC 104 x 144
reverse_air
notes
Capiz Shell Accent
material
Metal, Capiz Shell, ABS
safety_rating
Damp
manufacturer_finish
Warm Brass
manufacturer_glass
Capiz Shell
wire
80"
rod
1 x 4" & 1 x 18"
canopy
2.23"x7.28"x7.28"
spec_sheet
Finish
Brass
width_range
25" - 30"
height_range
31" - 36"
light_output_range
600lm & less (40W equiv.)