71|3ALMSM52MBKNH
UPC:
Width:
52.00 (in)
Height:
13.10 (in)
Adding to cart… The item has been added
Add to Wish List
Product Overview
52" Ceiling Fan by Visual Comfort Fan from the Alma Smart 52 collection in Midnight Black finish
The Alma Smart 52" ceiling fan brings a modern touch to any setting or style. With its three blades and simple housing and canopy, Alma is understated yet delivers a powerful breeze. Available in 7 finishes, control Alma from your smart device using the Bond Home App or use its 6-speed handheld remote.
Product Details
collection
Alma Smart 52
blade_finish
Midnight Black ABS/Midnight Black ABS
country_of_origin
Taiwan
manufacturer_finish
Midnight Black
Type
Ceiling Fans
Finish
Black
Style
Contemporary Modern
width_range
49" - 58"
height_range
13" - 18"
price_range
designer
Sean Lavin
rooms
Bedroom, Living Room, Great Room, Bathroom, Office, Library, Covered Patios/Porches, Garage
fan_airflow
5955CFM
airflow_efficiency
244CFM/W
blade_pitch
13°
blade_quantity
3
fan_control
Handheld Remote, 6-speed, Reverse and Dimmer
fan_downrod
6"
light_kit
Adaptable
motor_size
120.0 X 25.0
material
Steel
safety_listing
cETL
safety_rating
Damp
energy_star
Yes
title_24
Yes
wire
78"