71|3ALMSM52BBSWWO
Product Overview
52" Ceiling Fan by Visual Comfort Fan from the Alma Smart 52 collection in Burnished Brass finish
The Alma Smart 52" ceiling fan brings a modern touch to any setting or style. With its three blades and simple housing and canopy, Alma is understated yet delivers a powerful breeze. Available in 7 finishes, control Alma from your smart device using the Bond Home App or use its 6-speed handheld remote.
Product Details
collection
Alma Smart 52
blade_finish
Natural Honey/Natural Honey
country_of_origin
Taiwan
manufacturer_finish
Burnished Brass
Type
Ceiling Fans
Finish
Brass
Style
Contemporary Modern
width_range
49" - 58"
height_range
13" - 18"
price_range
designer
Sean Lavin
rooms
Bedroom, Living Room, Great Room, Bathroom, Office, Library, Covered Patios/Porches, Garage
fan_airflow
5955CFM
airflow_efficiency
244CFM/W
blade_pitch
13°
blade_quantity
3
fan_control
Handheld Remote, 6-speed, Reverse and Dimmer
fan_downrod
6"
light_kit
Adaptable
motor_size
120.0 X 25.0
material
Steel
safety_listing
cETL
safety_rating
Damp
energy_star
Yes
title_24
Yes
wire
78"