71|3CLNSM52BBSWWO
Product Overview
52" Ceiling Fan by Visual Comfort Fan from the Collins Smart 52 collection in Burnished Brass finish
Product Details
collection
Collins Smart 52
blade_finish
Natural Honey/Natural Honey
fan_control
Handheld Remote, 6-speed and Reverse
fan_downrod
6"
motor_size
125.0 X 16.0
country_of_origin
China
material
Steel
manufacturer_finish
Burnished Brass
canopy
D:7.125'' H:7.125'' Round
spec_sheet
https://www.visualcomfort.com/media/docs/spec_sheet/3/c/ss_3clnsm52bbswwo.pdf
Finish
Brass
Style
Contemporary Modern
width_range
49" - 58"
height_range
7" - 12"
price_range
rooms
Bedroom, Livingroom, Great Room
voltage
120.00V