Collins 52" Ceiling Fan (3CLNSM52)
visual comfort fan
(No reviews yet) Write a Review
SKU:
71|3CLNSM52
Width:
52.00 (in)
Height:
12.30 (in)
Adding to cart… The item has been added
Add to Wish List
Product Overview
52" Ceiling Fan by Visual Comfort Fan from the Collins collection in Aged Pewter finish
Product Details
collection
Collins
rooms
Bedroom, Livingroom, Great Room
fan_airflow
5534CFM
airflow_efficiency
231CFM/W
blade_pitch
18°
blade_finish
Dark Walnut/Dark Walnut
blade_quantity
3
fan_control
Handheld Remote, 6-speed, Reverse
fan_downrod
6"
motor_size
12.0 X 16.0
country_of_origin
China
safety_listing
cETL
safety_rating
Damp
energy_star
Yes
title_24
Yes
manufacturer_finish
Aged Pewter
canopy
D:6'' H:2.4375'' Round
spec_sheet
https://www.visualcomfort.com/media/docs/spec_sheet/3/c/ss_3clnsm52agp.pdf
instructions
https://www.visualcomfort.com/media/docs/install_guide/3/c/ig_3clnsm52xxx-cetl-eng.pdf
Type
Damp Location
Finish
Pewter, Nickel, Silver
Style
Traditional
meta_keywords
Visual Comfort Fan,3CLNSM52AGP,52" Ceiling Fan,Collins,Aged Pewter,Ceiling Fan,Fans,Traditional
status
A
width_range
49" - 58"
height_range
7" - 12"