Gaia Six Light Fan D'Lier (40-FD-8302-89)
savoy house
(No reviews yet) Write a Review
SKU:
51|40-FD-8302-89
UPC:
Out of stock
Available on: 7/4/2026
Add to Wish List
Product Overview
Six Light Fan D'Lier by Savoy House from the Gaia collection in Matte Black finish
The Savoy House Gaia 4-light Fan D'Lier transforms natural texture into a showstopping statement. Designed by award-winning designer and TV host Breegan Jane, it features richly woven seagrass that wraps the fixture in warmth and organic character. The Matte Black finish adds striking contrast while the efficient DC motor keeps air circulating with quiet sophistication and the included remote ensures simple, intuitive control. Gaia stands 17" tall and 45.75" wide. Four standard size LED bulbs are included as well as a 4" and 18" downrod. As part of the Savoy House Fan D'Lier collection, it unites the artistry of a chandelier with the refreshing comfort of a ceiling fan to create an inspired combination of texture, style, and function.
Product Details
collection
Gaia
designer
Breegan Jane
rooms
Bedroom, Closet, Dining Room, Kitchen, Office
bulbs_included
Yes
number_of_bulbs
6
max_wattage
6.00W
bulb_base
E26
light_output
600.00lm
color_temperature
3000K
cri
90
dimmable
Yes
rated_average_life
15000
voltage
120.00V
fan_airflow
1085CFM
fan_electricity_use
22W
airflow_efficiency
47.4CFM/W
blade_pitch
15°
blade_finish
Black
blade_span
18"
fan_control
Remote
light_kit
Included
fan_speeds
6
motor_size
DC 70 x 43
reverse_air
material
Metal, Seagrass
safety_listing
ETL/CETL
safety_rating
Dry
manufacturer_finish
Matte Black
rod
1 x 4" & 1 x 18"
canopy
2.25"x7.25"x7.25"
delivered_lumens
420.00lm
meta_keywords
status
A
price_range
cfm_range
light_output_range
600lm & less (40W equiv.)
color_temperature_range
2700K-3000K (Warm White)
web_enabled
1
Type
Fandeliers
Finish
Black
Style
Transitional
Shade
Woven/Natural
Mount
Stem
width_range
37" - 48"
height_range
37" - 48"