Pylon LED Chandelier (700TRSPPYL27TNB-LED930277)
visual comfort modern
(No reviews yet) Write a Review
SKU:
182|700TRSPPYL27TNB-LED930277
Product Overview
LED Chandelier by Visual Comfort Modern from the Pylon collection in Natural Brass finish
Product Details
collection
Pylon
designer
Sean Lavin
bulbs_included
Yes
number_of_bulbs
27
max_wattage
124.20W
bulb_base
Integrated
light_source
LED
light_output
7965.00lm
color_temperature
3000K
cri
90
dimmable
Yes
voltage
277.00V
country_of_origin
CN
material
Metal
safety_listing
ETL
safety_rating
Damp
title_24
manufacturer_finish
Natural Brass
manufacturer_glass
Acrylic
wire
144"
canopy
10.2"x48"x1.6"
meta_keywords
Visual Comfort Modern,700TRSPPYL27TNB-LED930277,LED Chandelier,Pylon,Natural Brass,Chandelier
status
A
led
price_range
light_output_range
2100lm & more (150W equiv.)