Orbit LED Semi Flush Mount (ORBF18LAJD1SN)
AFX Lighting
(No reviews yet) Write a Review
SKU:
162|ORBF18LAJD1SN
Product Overview
LED Semi Flush Mount by AFX Lighting from the Orbit collection in Satin Nickel finish
Product Details
web_enabled
1
collection
Orbit
extension
3.38in
bulb_type
LED
light_source
LED
light_output
2250.00lm
color_temperature
2700K
cri
90
dimmable
Yes
rated_average_life
50,000
voltage
120.00V
safety_listing
cETLus
safety_rating
Damp
title_24
Yes
manufacturer_finish
Satin Nickel
canopy
8.25 x 1
connection
Hardwire
instructions
https://AFXInc.com/media/documents/instructions/8061778 ORBF.pdf
Type
Ring Shade/Halo
Finish
Pewter, Nickel, Silver
Style
Contemporary Modern
meta_keywords
status
A
width_range
13" - 18"
height_range
6" & Less
price_range
light_output_range
2100lm & more (150W equiv.)