Orbit LED Semi Flush Mount (ORBF18LAJD1BK)
AFX Lighting
(No reviews yet) Write a Review
SKU:
162|ORBF18LAJD1BK
UPC:
Width:
17.50 (in)
Height:
4.00 (in)
Depth:
17.50 (in)
Adding to cart… The item has been added
Add to Wish List
Product Overview
LED Semi Flush Mount by AFX Lighting from the Orbit collection in Black finish
Product Details
web_enabled
1
collection
Orbit
extension
3.38in
bulb_type
LED
light_source
LED
light_output
2250.00lm
color_temperature
2700K
cri
90
dimmable
Yes
rated_average_life
50,000
voltage
120.00V
safety_listing
cETLus
safety_rating
Damp
title_24
Yes
manufacturer_finish
Black
canopy
8.25 x 1
connection
Hardwire
instructions
https://AFXInc.com/media/documents/instructions/8061778 ORBF.pdf
Type
Ring Shade/Halo
Finish
Black
Style
Contemporary Modern
meta_keywords
status
A
width_range
13" - 18"
height_range
6" & Less
price_range
light_output_range
2100lm & more (150W equiv.)