LED Path Light (16196BKT30)
kichler
(No reviews yet) Write a Review
SKU:
12|16196BKT30
Product Overview
LED Path Light by Kichler in Textured Black finish
Our 12V LED 6" shallow shade path light in textured black offers a 3000K integrated LED light source. Designed to take on the elements of the outdoors, this path light's electrical components are fully sealed under a polycarbonate lens using a ribbed gasket which provides an even, watertight seal to the lens. It also features a solid aluminum construction for a robust stake-to-stem connection and a streamlined design to coordinate with a wide variety of exterior home styles.
Product Details
max_wattage
2.00W
bulb_type
LED
bulb_base
Integrated
light_source
LED
color_temperature
3000K
cri
83
rated_average_life
40000
voltage
12.00V
country_of_origin
CN
material
Aluminum
safety_listing
cETLus
safety_rating
Wet
manufacturer_finish
Textured Black
wire
30"
delivered_lumens
180.00lm
Type
Path & Spread
Finish
Black
Style
Contemporary Modern
meta_keywords
Kichler,16196BKT30,LED Path Light,Textured Black,Landscape 12V LED Path/Spread,Landscape Ltg.,Contemporary Modern
status
A
Yes
width_range
6" & Less
height_range
19" - 24"