LED Path Light (16260AZT30)
kichler
(No reviews yet) Write a Review
SKU:
12|16260AZT30
Product Overview
LED Path Light by Kichler in Textured Architectural Bronze finish
Illuminate outdoor spaces with the 12 Volt LED 22.5" Curved Path Light in Textured Architectural Bronze. Its 3000K integrated LED light source delivers a pure white light to sidewalks, stone pathways and walkways. Crafted to withstand the elements, the Curved Path Light's electrical components are fully sealed under a polycarbonate lens. Its streamlined design features a graceful curve that contrasts beautifully with right angles seen in many clean, modern designs.
Product Details
max_wattage
2.75W
bulb_base
Integrated
light_source
LED
color_temperature
3000K
cri
80
rated_average_life
50000
voltage
12.00V
country_of_origin
CN
material
Aluminum
safety_listing
cETLus
safety_rating
Wet
manufacturer_finish
Textured Architectural Bronze
chain
Textured Architectural Bronze/Textured Architectural Bronze/Textured Black/Textured Black
wire
30"
delivered_lumens
165.00lm
meta_keywords
Kichler,16260AZT30,LED Path Light,Textured Architectural Bronze,Landscape 12V LED Path/Spread