LED Path Light (16260BKT30)
SKU:
12|16260BKT30
Product Overview
LED Path Light by Kichler in Textured Black finish
Illuminate outdoor spaces with the 12 Volt LED 22.5" Curved Path Light in Textured Black. Its 3000K integrated LED light source delivers a pure white light to sidewalks, stone pathways and walkways. Crafted to withstand the elements, the Curved Path Light's electrical components are fully sealed under a polycarbonate lens. Its streamlined design features a graceful curve that contrasts beautifully with right angles seen in many clean, modern designs.
Product Details
max_wattage
2.75W
voltage
12.00V
manufacturer_finish
Textured Black
wire
30"
delivered_lumens
165.00lm
meta_keywords
Kichler,16260BKT30,LED Path Light,Textured Black,Landscape 12V LED Path/Spread