LED Path Light (16262BKT30)
SKU:
12|16262BKT30
Product Overview
LED Path Light by Kichler in Textured Black finish
Illuminate outdoor spaces with the 12 Volt LED 23.6" Flared Top Path Light in Textured Black. Offering a 3000K integrated LED light source, this path light delivers a pure white light to pathways and walkways. Crafted to withstand the elements, the flared path light's electrical components are fully sealed under a polycarbonate lens. Its shade tapers toward its edges to create a streamlined, clean modern design that easily coordinates with a wide variety of exterior home styles.
Product Details
max_wattage
2.75W
voltage
12.00V
manufacturer_finish
Textured Black
wire
30"
delivered_lumens
135.00lm
meta_keywords
Kichler,16262BKT30,LED Path Light,Textured Black,Landscape 12V LED Path/Spread