Flynx Nine Light Pendant (LD7045D30BK)
elegant lighting
(No reviews yet) Write a Review
SKU:
173|LD7045D30BK
Product Overview
Nine Light Pendant by Elegant Lighting from the Flynx collection in Black finish
Product Details
collection
Flynx
rooms
Dining room, kitchen, living room, entry way
number_of_bulbs
9
max_wattage
40.00W
bulb_type
E-12
bulb_base
E12
dimmable
Yes
voltage
110.00V
country_of_origin
China
material
Metal
safety_listing
ETL
safety_rating
Damp
title_20
Yes
title_24
dimensional_weight
41.00lb
manufacturer_finish
Black
chain
59"Black
wire
78.7"
canopy
4.7"x1"
spec_sheet
https://elegantlighting.egnyte.com/dl/evrpiebS4u/?
Type
Candle
Finish
Black
Style
Farmhouse
Mount
Chain
meta_keywords
Elegant Lighting,LD7045D30BK,Nine Light Pendant,Flynx,Black,Pendant,Mid. Chandeliers,Farmhouse
status
D
width_range
31" - 36"
height_range
25" - 30"