EF60 277V 6000W ELECTRIC HEATER,BL3 (EF60277B3)
SKU:
40|EF60277B3
UPC:
Width:
9.38 (in)
Height:
8.18 (in)
Depth:
61.25 (in)
Adding to cart… The item has been added
Add to Wish List
Product Overview
277V 6000W ELECTRIC HEATER,BL3 by Eurofase from the EF60 collection in Black finish
The perfect blend of functionality and aesthetics can elevate any outdoor area. Offering a lifestyle experience, these heaters are remarkably precise and versatile. The Eurofase 6000 Watt 277V heater warms an approximate 11 x 11 foot area and is advised to be installed no higher than 12 feet off the ground. Eurofase provides the EF60 series in a standard Black, Stainless Steel or White finish and offers the option to upgrade a custom finish to complement any patio decor.
Product Details
extension
9.50in
voltage
277.00V
manufacturer_finish
Black
Finish
Black
meta_keywords
Eurofase,EF60277B3,277V 6000W ELECTRIC HEATER,BL3,EF60,Black,Heater - 6000W 277V,Specialty Items,Contemporary Modern
width_range
7" - 12"
height_range
7" - 12"