EF60 240V 6000W ELECTRIC HEATER,BLK (EF60240B)
SKU:
40|EF60240B
Product Overview
240V 6000W ELECTRIC HEATER,BLK by Eurofase from the EF60 collection in Black finish
The perfect blend of functionality and aesthetics can elevate any outdoor area. Offering a lifestyle experience, these heaters are remarkably precise and versatile. The Eurofase 6000 Watt 240V heater warms an approximate 11 x 11 foot area and is advised to be installed no higher than 12 feet off the ground. Eurofase provides the EF60 series in a standard Black, Stainless Steel or White finish and offers the option to upgrade a custom finish to complement any patio decor.
Product Details
extension
9.50in
voltage
240.00V
manufacturer_finish
Black
Finish
Black
Style
Contemporary Modern
meta_keywords
Eurofase,EF60240B,240V 6000W ELECTRIC HEATER,BLK,EF60,Black,Heater - 6000W 240V,Specialty Items,Contemporary Modern
width_range
7" - 12"
height_range
7" - 12"