EF60 208V 6000W ELECTRIC HEATER,SS5 (EF60208S5)
SKU:
40|EF60208S5
UPC:
Width:
9.38 (in)
Height:
8.18 (in)
Depth:
61.25 (in)
Adding to cart… The item has been added
Add to Wish List
Product Overview
208V 6000W ELECTRIC HEATER,SS5 by Eurofase from the EF60 collection in Stainless Steel finish
The perfect blend of functionality and aesthetics can elevate any outdoor area. Offering a lifestyle experience, these heaters are remarkably precise and versatile. The Eurofase 6000 Watt 208V heater warms an approximate 11 x 11 foot area and is advised to be installed no higher than 12 feet off the ground. Eurofase provides the EF60 series in a standard Stainless Steel, Black or White finish and offers the option to upgrade a custom finish to complement any patio decor.
Product Details
extension
3.50in
voltage
208.00V
manufacturer_finish
Stainless Steel
Finish
Pewter, Nickel, Silver
Style
Transitional
meta_keywords
Eurofase,EF60208S5,208V 6000W ELECTRIC HEATER,SS5,EF60,Stainless Steel,Heater - 6000W 208V,Specialty Items,Transitional
width_range
7" - 12"
height_range
7" - 12"