EF60 208V 6000W ELECTRIC HEATER,BL4 (EF60208B4)
eurofase
(No reviews yet) Write a Review
SKU:
40|EF60208B4
UPC:
Width:
9.38 (in)
Height:
8.18 (in)
Depth:
61.25 (in)
Adding to cart… The item has been added
Add to Wish List
Product Overview
208V 6000W ELECTRIC HEATER,BL4 by Eurofase from the EF60 collection in Black finish
The perfect blend of functionality and aesthetics can elevate any outdoor area. Offering a lifestyle experience, these heaters are remarkably precise and versatile. The Eurofase 6000 Watt 208V heater warms an approximate 11 x 11 foot area and is advised to be installed no higher than 12 feet off the ground. Eurofase provides the EF60 series in a standard Black, Stainless Steel or White finish and offers the option to upgrade a custom finish to complement any patio decor.
Product Details
extension
3.50in
voltage
208.00V
country_of_origin
China
material
304 Stainless Steel
safety_listing
CETLUS
manufacturer_finish
Black
chain
6`
parts_diagram
https://eurofaseheating.com/wp-content/uploads/2025/10/Buying-Guide-Final_10072025.pdf
Type
Heaters
Finish
Black
Style
Transitional
meta_keywords
Eurofase,EF60208B4,208V 6000W ELECTRIC HEATER,BL4,EF60,Black,Heater - 6000W 208V,Specialty Items,Transitional
status
A
width_range
7" - 12"
height_range
7" - 12"