Dessau LED Picture Light (700DES12Z-LED930-277)
visual comfort modern
(No reviews yet) Write a Review
SKU:
182|700DES12Z-LED930-277
Product Overview
LED Picture Light by Visual Comfort Modern from the Dessau collection in Dark Bronze finish
Product Details
collection
Dessau
designer
Sean Lavin
rooms
Hallway, Bedroom, Home Office
extension
8.60in
bulbs_included
Yes
number_of_bulbs
1
max_wattage
12.60W
bulb_base
Integrated
light_source
LED
light_output
553.00lm
color_temperature
3000K
cri
90
dimmable
Yes
voltage
277.00V
country_of_origin
CN
material
Metal
safety_listing
ETL
safety_rating
Damp
title_24
manufacturer_finish
Dark Bronze
manufacturer_glass
acrylic
wire
6"
canopy
3"x6.5"x0.6"
meta_keywords
Visual Comfort Modern,700DES12Z-LED930-277,LED Picture Light,Dessau,Dark Bronze,Wall
status
A
led
price_range
light_output_range
600lm & less (40W equiv.)