Celina 12 Light Fan D'Lier (32-FD-465-127)
savoy house
(No reviews yet) Write a Review
SKU:
51|32-FD-465-127
UPC:
Out of stock
Add to Wish List
Product Overview
12 Light Fan D'Lier by Savoy House from the Celina collection in Noble Brass finish
The Savoy House Celina Fan D'Lier blooms like a luminous floral sculpture with softly curved petals of frosted sugar glass shimmering against a Noble Brass finish. Twelve included candelabra LED bulbs cast a radiant, welcoming glow while the efficient DC motor quietly circulates air throughout the room. A handheld remote keeps convenience close at hand. Celina measures 30" tall and 32" wide and includes both 4" and 18" downrods. It is part of the exclusive Savoy House Fan D'Lier family - design-forward fixtures that elevate the concept of a ceiling fan with the sophistication of a chandelier.
Product Details
collection
Celina
rooms
Bedroom, Closet, Dining Room, Kitchen, Office
bulbs_included
Yes
number_of_bulbs
12
max_wattage
4.00W
bulb_base
E12
light_output
350.00lm
color_temperature
3000K
cri
90
dimmable
Yes
rated_average_life
15000
voltage
120.00V
fan_airflow
607CFM
fan_electricity_use
6W
airflow_efficiency
94.8CFM/W
blade_pitch
25°
blade_finish
Clear
blade_span
16"
fan_control
Remote
light_kit
Included
fan_speeds
6
motor_size
DC 105 x 65
reverse_air
material
Metal, Glass
safety_listing
ETL/CETL
safety_rating
Dry
manufacturer_finish
Noble Brass
rod
1 x 4" & 1 x 18"
canopy
2.25"x7.25"x7.25"
delivered_lumens
245.00lm
meta_keywords
status
A
price_range
cfm_range
1000 & less
light_output_range
600lm & less (40W equiv.)
color_temperature_range
2700K-3000K (Warm White)
web_enabled
1
Type
Fandeliers
Finish
Gold, Champ, Gld Leaf
Style
Contemporary Modern
Shade
Frosted
Mount
Stem
width_range
31" - 36"
height_range
25" - 30"