Ashton LED Fan D'Lier (28-FD-9802-127)
SKU:
51|28-FD-9802-127
UPC:
Out of stock
Available on: 7/4/2026
Add to Wish List
Product Overview
LED Fan D'Lier by Savoy House from the Ashton collection in Noble Brass finish
Soft, shimmering elegance takes center stage in the Savoy House Ashton 5-light Fan D'Lier. Frosted sugar glass petals glow beautifully against a bright Noble Brass finish, creating an uplifting, inviting presence. The built-in fan keeps air flowing gently, adding comfort alongside style. Ashton is 29" tall and 28" wide. It uses five standard size LED bulbs (included) and comes with a handheld remote. Includes a 4" downrod and an 18" downrod. Fan D'Liers are a Savoy House exclusive that reimagines cooling and lighting in one fashionable form.
Product Details
collection
Ashton
Yes
number_of_bulbs
5
max_wattage
6.00W
bulb_base
E26
light_output
600.00lm
Yes
rated_average_life
15000
voltage
120.00V
fan_airflow
1222CFM
fan_electricity_use
19W
airflow_efficiency
61.7CFM/W
blade_pitch
15°
blade_finish
Gold
blade_span
14"
light_kit
Included
fan_speeds
6
motor_size
DC 70 x 43
reverse_air
material
Metal, Glass, ABS
safety_rating
Dry
manufacturer_finish
Noble Brass
rod
1 x 4" & 1 x 18"
canopy
2.12"x5.87"x5.87"
delivered_lumens
420.00lm
light_output_range
600lm & less (40W equiv.)
color_temperature_range
2700K-3000K (Warm White)
web_enabled
1
Finish
Gold, Champ, Gld Leaf
Style
Contemporary Modern
Shade
Frosted
Mount
Stem
width_range
25" - 30"
height_range
25" - 30"