Amiena LED Fan D'Lier (28-FD-455-54)
SKU:
51|28-FD-455-54
UPC:
Out of stock
Available on: 7/4/2026
Add to Wish List
Product Overview
LED Fan D'Lier by Savoy House from the Amiena collection in Gold Patina finish
The Savoy House Amiena Fan D'Lier showcases graceful, overlapping ribbons finished in rich Gold Patina, creating a sense of movement. Its integrated LED light source glows from within and the efficient DC motor keeps your space feeling comfortable. A handheld remote ensures effortless control of both lighting and airflow. Amiena is 28" high and 28" wide and comes with 4" and 18" downrods. As part of the exclusive Savoy House Fan D'Lier collection, it blends high-style design with the practical comfort of a ceiling fan to give your room beauty and performance in equal measure.
Product Details
collection
Amiena
max_wattage
36.00W
bulb_base
Integrated
light_output
3600.00lm
Yes
rated_average_life
15000
voltage
120.00V
fan_airflow
607CFM
fan_electricity_use
6W
airflow_efficiency
94.8CFM/W
blade_pitch
25°
blade_finish
Clear
blade_span
18"
light_kit
Included
fan_speeds
6
motor_size
DC 105 x 65
reverse_air
material
Metal, Polycarbonate
safety_rating
Dry
manufacturer_finish
Gold Patina
rod
1 x 4" & 1 x 18"
canopy
2.25"x7.25"x7.25"
delivered_lumens
845.00lm
cfm_range
1000 & less
light_output_range
2100lm & more (150W equiv.)
color_temperature_range
2700K-3000K (Warm White)
web_enabled
1
Finish
Gold, Champ, Gld Leaf
Style
Contemporary Modern
Mount
Stem
width_range
25" - 30"
height_range
25" - 30"