Amiena LED Fan D'Lier (28-FD-455-53)
savoy house
(No reviews yet) Write a Review
SKU:
51|28-FD-455-53
UPC:
Out of stock
Available on: 7/4/2026
Add to Wish List
Product Overview
LED Fan D'Lier by Savoy House from the Amiena collection in Silver Patina finish
The Savoy House Amiena Fan D'Lier brings sculptural elegance into motion, with sweeping ribbons in a textured Silver Patina finish that seem to swirl around the light. Integrated LED illumination fills the fixture with a bright, inviting glow, while the efficient DC motor keeps air flowing quietly and smoothly. A handheld remote control adds easy, at-your-fingertips comfort. Amiena is 28" tall and 28" wide and includes both a 4" and 18" downrod. This innovative design is part of the Savoy House Fan D'Lier collection - exclusive creations that fuse the beauty of a chandelier with the refreshing performance of a ceiling fan.
Product Details
collection
Amiena
rooms
Bedroom, Closet, Dining Room, Kitchen, Office
bulbs_included
Yes
max_wattage
36.00W
bulb_base
Integrated
light_source
LED
light_output
3600.00lm
color_temperature
3000K
cri
90
dimmable
Yes
rated_average_life
15000
voltage
120.00V
fan_airflow
607CFM
fan_electricity_use
6W
airflow_efficiency
94.8CFM/W
blade_pitch
25°
blade_finish
Clear
blade_span
18"
fan_control
Remote
light_kit
Included
fan_speeds
6
motor_size
DC 105 x 65
reverse_air
material
Metal, Polycarbonate
safety_listing
ETL/CETL
safety_rating
Dry
manufacturer_finish
Silver Patina
rod
1 x 4" & 1 x 18"
canopy
2.25"x7.25"x7.25"
delivered_lumens
845.00lm
meta_keywords
status
A
led
price_range
cfm_range
1000 & less
light_output_range
2100lm & more (150W equiv.)
color_temperature_range
2700K-3000K (Warm White)
web_enabled
1
Type
Fandeliers
Finish
Pewter, Nickel, Silver
Style
Contemporary Modern
Mount
Stem
width_range
25" - 30"
height_range
25" - 30"