Zilo One Light Wall Sconce (551-MB-4100)
toltec lighting
(No reviews yet) Write a Review
SKU:
200|551-MB-4100
Product Overview
One Light Wall Sconce by Toltec Lighting from the Zilo collection in Matte Black finish
Illuminate Your Space With The Stunning Zilo Wall Sconce, Beautifully Crafted In A Sleek Matte Black Finish That Complements Any Modern Decor. The Eye-Catching 5.75" Clear Bubble Glass Adds A Touch Of Elegance And Sophistication, Creating A Warm And Inviting Atmosphere. Perfect For Your Living Room, Hallway, Or Bedroom, This Wall Sconce Offers A Unique Blend Of Style And Functionality.
Product Details
collection
Zilo
rooms
Bar,Bathroom, Bedroom, Dining Room, Entry / Foyer / Hallway, Game Room, Kitchen
extension
8.75in
number_of_bulbs
1
max_wattage
100.00W
bulb_type
E26
bulb_base
E26 Medium
light_source
LED
voltage
120.00V
country_of_origin
China
material
Steel,Glass
safety_listing
UL/CUL
safety_rating
Damp
manufacturer_finish
Matte Black
manufacturer_glass
5.75" Clear Bubble
canopy
W 5.25" x H 9" x D 1.25"
connection
Hardwired
instructions
https://www.dropbox.com/s/1ftlj35dmeg8o2z/assembly_sheet_551.pdf?dl=0
Type
Single
Finish
Black
Style
Transitional
Shade
Clear Seedy
meta_keywords
Toltec Lighting,551-MB-4100,One Light Wall Sconce,Zilo,Matte Black,Wall Sconces,Sconces,Transitional
status
A
width_range
6" & Less
height_range
7" - 12"
price_range
web_enabled
1
wire
8"