Zilo One Light Wall Sconce (551-GP-4100)
toltec lighting
(No reviews yet) Write a Review
SKU:
200|551-GP-4100
Product Overview
One Light Wall Sconce by Toltec Lighting from the Zilo collection in Graphite finish
Elevate Your Home's Ambiance With The Zilo Wall Sconce, Showcased In A Stunning Graphite Finish. The 5.75" Clear Bubble Glass Adds A Touch Of Modern Elegance While Providing Soft, Inviting Illumination. This Exquisite Lighting Fixture Perfectly Blends Functionality And Sophisticated Style For Any Room.
Product Details
collection
Zilo
rooms
Bar,Bathroom, Bedroom, Dining Room, Entry / Foyer / Hallway, Game Room, Kitchen
extension
8.75in
number_of_bulbs
1
max_wattage
100.00W
bulb_type
E26
bulb_base
E26 Medium
light_source
LED
voltage
120.00V
country_of_origin
China
material
Steel,Glass
safety_listing
UL/CUL
safety_rating
Damp
manufacturer_finish
Graphite
manufacturer_glass
5.75" Clear Bubble
canopy
W 5.25" x H 9" x D 1.25"
connection
Hardwired
instructions
https://www.dropbox.com/s/1ftlj35dmeg8o2z/assembly_sheet_551.pdf?dl=0
Type
Single
Finish
Pewter, Nickel, Silver
Style
Transitional
Shade
Clear Seedy
meta_keywords
Toltec Lighting,551-GP-4100,One Light Wall Sconce,Zilo,Graphite,Wall Sconces,Sconces,Transitional
status
A
width_range
6" & Less
height_range
7" - 12"
price_range
web_enabled
1
wire
8"