Strut Outdoor Path (700OASTR92718DH12S)
visual comfort architectural
(No reviews yet) Write a Review
SKU:
327|700OASTR92718DH12S
Product Overview
Outdoor Path by Visual Comfort Architectural from the Strut collection in Charcoal finish
The Strut LED path by Sean Lavin for Tech Lighting exemplifies the epitome of a modern, minimalist design. The thin, unobtrusive clean lines of the Strut path can effortlessly disappear into its setting or can be positioned to make a bold statement. A singular line of LED down lighting with symmetric light distribution, is ideal for outdoor path and campus illumination. Available in modern finish options. Strut paths feature stainless steel hardware and impact-resistant, UV stabilized acrylic lensing for added durability and stability. 12V Outdoor Transformer required, click here for transformer spec sheet
Product Details
collection
Strut
designer
Sean Lavin
rooms
Outdoor
bulbs_included
Yes
number_of_bulbs
1
max_wattage
14.60W
bulb_type
LED
bulb_base
Integrated
light_source
LED
light_output
693.00lm
color_temperature
2700K
cri
90
dimmable
Yes
voltage
12.00V
country_of_origin
CN
material
Steel
safety_listing
ETL
safety_rating
Wet
dark_sky
title_24
manufacturer_finish
Charcoal
wire
8"
Type
Path & Spread
Finish
Gray
Style
Architecture
Mount
Stem
meta_keywords
status
A
width_range
6" & Less
height_range
13" - 18"
price_range
light_output_range
600lm-950lm (60W equiv.)