Strut Outdoor Path (700OASTR93018DZ12SST)
SKU:
327|700OASTR93018DZ12SST
Product Overview
Outdoor Path by Visual Comfort Architectural from the Strut collection in Bronze finish
The Strut LED path by Sean Lavin for Tech Lighting exemplifies the epitome of a modern, minimalist design. The thin, unobtrusive clean lines of the Strut path can effortlessly disappear into its setting or can be positioned to make a bold statement. A singular line of LED down lighting with symmetric light distribution, is ideal for outdoor path and campus illumination. Available in modern finish options. Strut paths feature stainless steel hardware and impact-resistant, UV stabilized acrylic lensing for added durability and stability. 12V Outdoor Transformer required, click here for transformer spec sheet
max_wattage
14.60W
color_temperature
3000K
voltage
12.00V
manufacturer_finish
Bronze
wire
8"
Finish
Bronze / Dark
width_range
6" & Less
height_range
13" - 18"
price_range
light_output_range
600lm-950lm (60W equiv.)