71|3MAVSM60MBK
Product Overview
60" Ceiling Fan by Visual Comfort Fan from the Maverick Smart 60 collection in Midnight Black finish
Product Details
collection
Maverick Smart 60
blade_pitch
13°
blade_finish
Natural Honey/Natural Honey
fan_control
Handheld Remote, 6-speed and Reverse
fan_downrod
6"
canopy
D:6.375'' H:3'' Round
spec_sheet
https://www.visualcomfort.com/media/docs/spec_sheet/3/m/ss_3mavsm60mbk.pdf
Type
Damp Location
width_range
59" - 72"
height_range
7" - 12"
price_range
rooms
Bathroom, Enclosed Patios/Porches, Garage
voltage
120.00V