71|3MAVSM60MBKNHD
UPC:
Width:
60.00 (in)
Height:
13.80 (in)
Adding to cart… The item has been added
Add to Wish List
Product Overview
60" Ceiling Fan by Visual Comfort Fan from the Maverick Smart 60 LED collection in Midnight Black finish
Expanding the top-selling Maverick fan family, the Maverick Smart 60" LED offers a dynamic design with hand-carved balsa wood blades and an integrated LED light. Imbued with form and function in every detail, the smart fan has a quiet energy-efficient DC motor with impressive efficiency. Damp-rated for indoor and outdoor spaces, this refined fan will complement any decor style from natural and organic to modern or eclectic.
Product Details
collection
Maverick Smart 60 LED
blade_finish
Washed White Oak/Washed White Oak
Type
Ceiling Fans
Contemporary Modern
Shade
White
width_range
59" - 72"
height_range
13" - 18"
price_range
rooms
Bedroom, Living Room, Great Room, Bathroom, Office, Library, Covered Patios/Porches, Garage
bulbs_included
Yes
number_of_bulbs
1
max_wattage
18.00W
bulb_type
Array
bulb_base
Integrated
light_source
LED
light_output
1557.00lm
color_temperature
3000K
cri
93
rated_average_life
voltage
120.00V
fan_airflow
6189CFM
airflow_efficiency
208CFM/W
blade_pitch
13°
fan_control
Handheld Remote, 6-speed, Reverse and Dimmer
fan_downrod
5"
light_kit
Included
Damp
energy_star
Yes
title_24
manufacturer_glass
Opal with frosted inside
wire
78"
canopy
D:5 9/8'' H:2.625'' Round
spec_sheet
https://www.visualcomfort.com/media/docs/spec_sheet/3/m/ss_3mavsm60mbknhd.pdf
instructions
https://www.visualcomfort.com/media/docs/install_guide/3/m/ig_3mavsm60xxxd-cul-eng.pdf
led
cfm_range
light_output_range
1350lm-2100lm (100W equiv.)